en_US
en
on
MOBİL GÖRÜNÜME GEÇİN!
MASAÜSTÜ GÖRÜNÜME GEÇİN!
 
 

ayvaliktekneturlari.com © 2018 All Rights Reserved.

Bu web sitesi T.C.5070 sayılı kanun ile koruma altına alınmıştır.

Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz.

Ayvalik Gulet, Yat Kiralama, Mavi Yolculuk, Gulet Kiralama, Cunda Gulet Kiralama, Cunda Tekne Kiralama, Tekne Kiralama, Sarimsakli Mavi Tur, Marmaris Yat Turları, Ayvalik Tekne Kiralama, Gulet Kiralama yvalikA, Cunda Yat Kiralama, Motoryat Kiralama Ayvalik

google.com, pub-4505890480035235, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ayvalık Ve Adaları
4226
 
 
 
 
 

Mitolojide adı ''Rüzgarlar Ülkesi'' olarak geçen gerçekten de bu tanımlamayı hak eden, bazen saatteki hızı 100 km'yi geçen rüzgarlara sahip, denizinin suyu her daim soğuk, dolunayı, akşam üstü hamak sefalarını, pembeli beyazlı zakkum çiçeklerini, deniz analarını, Midilli Adasının ardındaki gün batımlarını, midye dolmasını ve ahtapot salatasını çağrıştıran; uykulu, tembel, balık ve deniz kokulu kelime. Adını her duydu-

ğumda susamaya benzer bir hisle dolduğum, insanın kulağına usul usul dalga sesleri üfleyerek kendine çağıran yer. Canım Ayvalık. Arnavut kaldırımlı daracık sokaklarında illede kediler... Sofalı evlerin, cumbalı camlarından, aralanmış işlemeli ama köhne kapılarından sızan bir ara kültür... Keşke imkanım olsada oraya yerleşsem dedirten ilçe.

.Rohat Gülmeş.


 

   Ayvalık ilçesine bağlı olan ufak yapıda 22 tane ada bulunmaktadır. Bu adaların en büyük olanı Alibey Adası, diğer ismi ile de anılan Cunda Adası olup 1964 senesinde bir köprü yapılarak Lale Adası'na oradan da ilçe merkezine bağlanmıştır. Bu köprü aynı zamanda Türkiye'de yapılmış ilk boğaz köprüsü olma özelliğini de taşımaktadır. Cunda Adası köprü ile ilk olarak Lale Adası'na daha sonrada dolgu yol ile Ayvalık ilçesine bağlanması nedeniyle günümüzde yarımada özelliği taşımaktadır.Alibey Adası'nın bugünkü ismi, Kurtuluş Savaşı'nda padişahın 'Yunanlara teslim olun' emrine karşı gelerek silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya'ya ithaftır. Alibey Adası dışında bulunan bütün Ayvalık adaları 1995 senesinde milli park ilan edilmiş ve yerleşime yasaklanmıştır. Adalarda arada balıkçılar mola vermektedir ve ayvaliktekneturlari.com'da bulabileceğiniz tekneler ile bu adalara geziler düzenlenmektedir. 2. büyük ada ie Çıplak Ada'dır. Bu adada koyunlar vardır. Canlı yaşamı olan diğer bir ada ise Şirinkent mevkisinin açıklarında bulunan Kara Ada'dır. Yıllar önce buraya bıraktikçağ'da ılan tavşanlar üreyerek büyük bir topluluk halini almışlardır.

  Adalar içerisinde turistik ve tarihi öneme sahip bir diğer ada da Tımarhane Adası'dır. Bu adayı Türkler eski dönemlerde Taşlı Manastır ismi ile de adlandırmışlardır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü dönemlerde Ayvalık'ta ikamet eden Rum'ların alkolü fazla kaçırması sonrası, esen sert rüzgarı ile akıllarını başlarına getirmeleri için sürgün edildikleri bir yer olduğundan bu isim ile anılmıştır.

  Antikçağ'da, Ayvalık Adaları'na Hekatonisa ismi veriliyordu. Bu isim, adaların en büyüğü Nesos (Moshonisi, Cunda veya Alibey Adası) aynı isimle söylenen Nesos ya da Nasos antik kentinin baş tanrısı olan Hekatos olarak da anılan Apollon'dan gelmekteydi. Apollon Adaları'nda Nesos dışında Chalkis, Pordoselene ve Kydonia antik yerleşmeleri vardı. Antik kaynaklar Chalkis, Pordoselene ve Nasos'tan çok söz etmelerine karşılık, Kydonia hakkında yazan sadece yazları akan ünlü bir sıcak su kaynağına sahip olduğunu bildiren Plinius olmuştur.Bu dört antik kentten Chalkis ve Pordoselene yok olmuşlar, ancak Kydonia ve Nesos, sırasıyla Ayvalık ve Cunda (Alibey) olarak günümüze ulaşmışlardır.

 

Ayvalık'a Balıkesir Ve diğer illerden karayolu ile ulaşım mümkündür.Karayoluyla, havayoluyla, demiryoluyla ve tabi birde denizyoluyla ulaşabilirsiniz Ayvalık'a.

ayvalık ve adaları, adalar, doğa, ayvalık, sarımsaklı, sarimsakli, cunda, cennet tepesi
Ayvalık ve adalar hakkında bilgiler ayvaliktekneturlari.com da. sarımsaklı, cunda adası, cennet tepesi ve daha başka doğal güzellikleri burada bulabilirsiniz.
 
PreviousNext

Sample Picture 1

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.